Miód, pasieka, Sklep
Propolis w postaci maści do nanoszenia na skórę

Propolis – lek od pszczół

8 lutego 2019 9680 0 0

Jak samemu zrobić nalewkę lub maść propolisową? Czym jest propolis i przy jakich schorzeniach może nam pomóc? Przedstawiamy poniżej bazę wiedzy na temat kitu pszczelego/propolisu.

Propolis czyli kit pszczeli to niezwykła substancja lecznicza. Wytwarzają go pszczoły, zbierając żywice z pąków drzew (m.in. brzozy, olchy, topoli, wierzby, dębu). Może mieć różny kolor – od pomarańczowego, przez zielonkawy, po niemal czarny. Ma charakterystyczny żywiczny zapach i lepką konsystencję gdy jest ciepły (w niskiej temperaturze staje się kruchy). Pszczoły wykorzystują go w ulu do dezynfekcji oraz do uszczelniania gniazda.

W skład propolisu wchodzą m.in.: żywice (50-80 proc.), wosk pszczeli (8-30 proc.), wosk roślinny (6 proc.), olejki eteryczne (10-14 proc.), pyłek kwiatowy (5 proc.), substancje garbnikowe (10 proc.). Wyodrębniono w nim ok. 300 związków chemicznych, w tym falwonoidy, kwasy fenolowe i sterole.

Propolis to kit pszczeli

Kit pszczeli, czyli propolis. Tak wygląda w formie suchej, pozyskany bezpośrednio z ula

Jak działa i przy jakich schorzeniach warto go stosować?

– antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwwirusowy
– ma właściwości przeciwutleniające, czyli zwalcza wolne rodniki, a zatem chroni przed nowotworami
– zwiększa odporność, stymuluje pracę układu immunologicznego
– przeciwzapalny, a więc wspiera walkę z reumatyzmem
– obniża poziom cholesterolu, chroni przed miażdżycą
– zalecany przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, zapaleniu jelita grubego i okrężnicy
– wskazany przy zapaleniu oskrzeli i płuc
– chroni wątrobę i poprawia jej pracę, w tym wspiera leczenie wirusowego zapalenia wątroby
– stosowany przy chorobach gardła, krtani, dziąseł, w tym paradontozie, zajadach
– wspiera leczenie hemoroidów, żylaków
– stosowany przy zapaleniu pochwy
– w chorobach skóry: trądzik, oparzenia i odmrożenia, odleżyny, łuszczyca, łupież, grzybica, przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne.

Uwaga – propolis może uczulać. Przed rozpoczęciem leczenia warto skonsultować się z lekarzem.

Propolis dostępny jest w postaci kropli, nalewek i maści. Można przyjmować go na skórę (maść, nalewka/kompresy), doustnie (nalewka), czy w formie inhalacji (krople). Niektóre pasieki oferują go również z miodem.

Propolis mieszany z wazeliną kosmetyczną

Przygotowanie maści z wykorzystaniem propolisu oraz wazeliny kosmetycznej

Przepisy

1. Przygotowanie nalewki

– 25 g propolisu
– 175 ml spirytusu 95%
– 75 ml wody

Wszystkie składniki połączyć i trzymać przez 3 tygodnie bez dostępu do światła, codziennie mieszając. Powstały roztwór przefiltrować przez gazę lub filtr do kawy. Przechowywać w ciemnym miejscu.

2. Przygotowanie maści

  • z nalewki/wyciągu
    Odparować 50 ml wyciągu propolisowego do konsystencji półpłynnej, wstawiając w naczynie z gorącą wodą (do 60 stopni C). Zagęszczony wyciąg w ilości 5 g mieszamy z 95 g wazeliny lub lanoliny. Z tego przepisu uzyskuje się maść z zawartością propolisu 5%
  • z suchego propolisu
    Odmierzyć 30-40 g sproszkowanego propolisu, 30 g wazeliny aptecznej, (lub 30 g lanoliny, lub 30 g łoju, lub 30 g smalcu gęsiego), 15 g terpentyny modrzewiowej, 10 kropli olejku z sosny górskiej. Wszystkie składniki wymieszać na gładką substancję, można przechowywać do półtora roku.
  • z suchego propolisu 
    10-12 g propolisu, 20 g lanoliny, 70 g wazeliny. Składniki podgrzewa się przez 8-10 minut pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z ognia, jak tylko trochę przestygnie (ale jest jeszcze w stanie płynnym) należy przefiltrować przez gazę.
Propolis czyli kit pszczeli rozpuszcza się w alkoholu

Po odparowaniu nalewki propolisowej uzyskujemy gęstą substancję, którą można zmieszać z wazeliną kosmetyczną i uzyskać maść

Propolisową maść przekładamy do niewielkich pojemniczków

Gotowa maść propolisowa

Przeczytaj także: Jaki wybrać miód, czyli choroby i walka z nimi.

 

Tags: choroby gardła, grzybica, hemoroidy, kit pszczeli, maść, nalewka, propolis, stany zapalne, trądzik, żylaki Categories: Inne
share TWEET PIN IT SHARE