Miód, pasieka, Sklep
Jak pomóc pszczołom? Pozostaw wierzby pszczołom

Chcesz pomóc pszczołom? Zacznij od tego

22 marca 2019 2690 0 0

Wiele osób zastanawia się jak pomóc pszczołom. Niektórzy nawet angażują się w tzw. wirtualne adopcje i przekazują pieniądze organizacjom, które obiecują za nich zadbać o dobro owadów zapylających. Jednak dużo prostsze jest samodzielne pomaganie pszczołom – bez pośredników i bez wydawania pieniędzy. Wystarczy podejmować trafne decyzje. Oto jedna z nich. Warto od niej zacząć, gdyż wiąże się ona z początkiem wiosny, a więc i z rozpoczęciem pszczelego sezonu.

Bezcenny pokarm

Właśnie zakwitają wierzby, których „bazie” / „kotki” są zwykle chętnie zrywane przez ludzi by ozdobić mieszkanie. Jednak mało kto zastanawia się, że z bazi rozwijają się kwiaty wierzby. Są to niezwykle cenne źródła pierwszego po zimie pokarmu dla pszczół.

Zarówno nektar (z kwiatów żeńskich) jak i pyłek (z kwiatów męskich) stanowią wspaniałe pożywienie. Pomagają pszczelej rodzinie nabrać sił po zimie i zdrowo się rozwijać. Niszcząc bazie pozbawiamy owady zapylające źródła pokarmu, którego w żaden inny sposób nie są one o tej porze roku zastąpić.

Zatem, jeśli chcecie realnie pomóc owadom zapylającym zrezygnujcie z niszczenia wierzb, które szykują się do kwitnienia. Ten gest nic nie kosztuje, a w znaczący sposób pomaga utrzymać w środowisku dużą bazę pożytkową dla owadów.

Jak pomóc pszczołom, pasieka pszczolyimy

Jeśli chcesz pomóc pszczołom, zamiast adoptowania wirtualnych owadów wspieraj te realne

Ziarnko do ziarnka…

Niejedna osoba powie, że to przesada. Takie głosy słyszeliśmy już w ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy pisaliśmy o tym, że warto zostawić bazie pszczołom. Jednak właśnie od małych gestów zaczyna się wielka zmiana. Jeśli setki, tysiące i dziesiątki tysięcy bazi zostawimy pszczołom – więcej owadów będzie mogło dzięki nim żyć i się rozwijać.

Jak w przysłowiu: „Ziarnko do ziarna, a zbierze się miarka”. Czyż nie według tej samej zasady pszczoły wykonują pracę dla nas? Zbierają po kropelce nektar z miliona kwiatów, abyśmy mogli jeść miód. Przenoszą miliardy drobinek pyłku, aby zapylić rośliny, których owoce żywią ludzi.

A więc, drobny gest może wiele. Dowiodły tego pszczoły, zatem i my możemy.

Od dwóch dni trwa wiosna. Pogoda sprzyja i wierzby kwitną coraz intensywniej. Warto zobaczyć jak bardzo „bazie” przyciągają pszczoły i jak te owady ciężko pracują, aby tę odrobinę pokarmu zanieść do swoich uli.

PS
Chcecie posadzić piękne wierzby w swoim ogrodzie? Pomożemy Wam w tym roku. W środku lata w pasiece Pszczoły i My będziemy udostępniać bezpłatnie sadzonki pięknych, obficie kwitnących wierzb. Po kwitnięciu naszych krzewów pobierzemy z nich sadzonki. Jak tylko się ukorzenią opublikujemy informację o możliwości odbioru ich w naszej stacjonarnej pasiece w Wysychach. Zapraszamy wszystkich chętnych do sadzenia tych krzewów i drzew. Będą zdobić wasz ogród, będą karmić owady zapylające. 

Pasieka pszczołyimy odda bezpłatnie sadzonki wierzby

Sadzonki obficie kwitnącej wierzby będzie można tego lata odebrać bezpłatnie w pasiece Pszczoły i My w Wysychach

 

Tags: bazie, kwitnienie, nektar, pszczoły, pyłek, rośliny, wierzby, wiosna Categories: Rośliny dla pszczół
share TWEET PIN IT SHARE