Miód, pasieka, Sklep

E-PSZCZELARZE…

5 maja 2017 2496 0 0

To, że wzmogło się zainteresowanie pszczelarstwem, niezmiernie mnie cieszy.

Jeśli jednak chodzi o zakładanie pasiek, jestem bardzo zaniepokojony. Często ludzie decydują się na zakup uli z pszczołami, mając o nich niewielką wiedzę…

Także u nas, na naszej stronie, ludzie, którzy już posiadają pszczoły, potrafią zadawać nam pytania, które zdumiewają… Staramy się oczywiście odpowiadać na wszystkie, jednak nie jest możliwe nauczenie się przez internet jak dbać i utrzymywać w dobrym stanie pszczoły.

Kochani, zakładajcie pasieki, małe i duże, opiekujcie się pszczołami, wpierw jednak zdobądźcie o nich wiedzę. Tu uwaga, nie bazujcie na internecie, tu, na różnych forach, można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, jednak jak wyłowić wartościowe informacje z morza wypisywanych (nie zawaham się użyć tego słowa) głupot i sprzecznych porad?

Od czego zacząć? Na początek polecam literaturę, ta na najwyższym poziomie to tzw. biblia polskiego pszczelarstwa, „Gospodarka pasieczna” Wandy Ostrowskiej. To nie broszurowy poradnik, a kompendium wiedzy. Myślę, że jeśli udźwigniecie tę pozycję, można śmiało zagłębiać się w temat.

Później warto znależć w swoim lokalnym Kole Pszczelarskim pszczelarza, u którego, pomagając mu, można stawiać pierwsze kroki. Można też zapisać się na kurs pszczelarski, jednak w weekendowy raczej niewiele wiedzy zdobędziemy i utrwalimy.

Najlepsza w Polsce szkoła to Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Dorosłym polecam dwuletni zaoczny kurs, który pozwoli zdobyć szeroką wiedzę dotyczącą pszczół i pszczelarstwa.

Placówka ma doskonałych pedagogów i od kilkudziesięciu lat pozwala amatorom przekształcić się w pszczelarzy, także profesjonalnych.

To nie tak, że chcę zniechęcić do pszczelarstwa, całym sercem jestem za jego propagowaniem, trzeba to jednak robić z głową. Nierzadko niewiedza kończy się nie tylko utratą swoich pszczół, ale i też roznoszeniem po sąsiednich pasiekach chorób…

Opieka nad zwierzętami to odpowiedzialność, w naszych rękach jest życie dziesiątków tysięcy stworzeń. Nie bądźmy trzymaczami pszczół goniącymi za modnym trendem, stańmy się pszczelarzami 🙂 .

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na nasz newsletter (prawy, dolny róg strony).

Tags: kształcenie, kurs, pszczelarstwo, szkoła Categories: Inne
share TWEET PIN IT SHARE