Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pszczelarz rozpoznaje odmiany miodu, które pozyskuje? Skąd wiadomo, że dany miód jest akacjowy, a inny np. lipowy? Zobaczcie jak rozpoznać odmiany miodu na różne sposoby.
Pszczelarze często spotykają się z tym samym pytaniem konsumentów, kupujących od nich miód. Brzmi ono mniej więcej tak: „Jak pan rozpoznaje, że dany miód jest np. akacjowy a nie lipowy?”. Albo: „Skąd wiadomo, że miód pozyskany teraz jest np. faceliowy albo spadziowy?”
Nadszedł czas, aby w prosty sposób wytłumaczyć tę sprawę. Odpowiedź nie jest zbyt skomplikowana. Otóż odmiany miodów pozyskuje się w odpowiednich sezonach. Przykładowo wiosną i wczesnym latem można zebrać w pasiece miód rzepakowy lub akacjowy, ale już nie lipowy i gryczany. Lipa i gryka kwitną w środku lata, w czasie, gdy nie kwitnie już akacja oraz rzepak. Zatem termin zbioru to pierwsze kryterium rozpoznania odmiany miodu.
Dla pszczelarzy oczywiste jest to, że jeśli pasieka stoi w lesie pełnym drzew akacji to pozyskany miód po jej kwitnieniu będzie akacjowy. Można mieć niemal zupełną pewność jeśli w koło pasieki nie ma żadnych pól uprawnych, gdzie kwitłyby masowo inne rośliny miododajne, oraz nie wystąpiła spadź.
Jeszcze bardziej oczywiste staje się rozpoznanie odmiany miodu w pasiekach wędrownych, które przewożą ule w różne miejsca. Np. ustawiane są bardzo blisko plantacji rzepaku, gdy on kwitnie, albo facelii lub gryki. Pszczoły wtedy z pewnością będą korzystać z najbliższego ich uli pokarmu i nie będą latać daleko w poszukiwaniu innego nektaru.
Poznaj smak miodu, który zyskuje w Polsce popularność – oto miód słonecznikowy.
Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pszczelarze potrafią bardzo łatwo rozpoznawać odmianę miodu po jego wyglądzie i smaku. W pierwszym przypadku chodzi tu przede wszystkim o charakterystyczną barwę miodu np. jasno żółtą (akacja, facelia, rzepak), bursztynową (lipa, malina), czy ciemnobrązową (spadź i gryka).
W drugim przypadku pszczelarz smakuje i wącha miód. To jeszcze dokładniejszy sposób rozpoznania odmiany miodu. Zwykle miody niosą zapach kwiatów, z których pochodzą i nie ma wątpliwości co do ich odmiany. Szczególnie charakterystycznie pachnie miód rzepakowy, miód akacjowy, miód lipowy, miód gryczany, miód wrzosowy, czy też miód spadziowy oraz miód nawłociowy.
A jak jeszcze dokładniej rozpoznać odmiany miodu? Jeśli pszczelarz chciałby mieć stuprocentową pewność, co do odmiany miodu jaką pozyskał, może skorzystać z pomocy specjalistycznego laboratorium. Po wysłaniu do niego próbki miodu badacze obserwują go pod mikroskopem. Wypatrują ziaren pyłku i je rozpoznają. Pyłek kwiatowy z różnych roślin wygląda inaczej i dzięki tej wiedzy można ocenić, czy miód jest np. faceliowy czy fasolowy, a może lipowy czy malinowy.
Dzięki analizie pyłkowej w laboratorium wiadomo także jaki jest udział w miodzie nektaru z poszczególnych roślin. Szczególnie ważne jest to w przypadku miodów wielokwiatowych, w których często nie jest łatwo organoleptycznie ocenić ich rodzaj.
Przykładowo wiosenny miód wielokwiatowy może wyglądać, jak rzepakowy i mieć dominujący zapach kwiatów rzepaku. Jednak w przypadku analizy pyłkowej można dowiedzieć się, że w jego skład wchodzi nektar z wielu gatunków np. 30 proc. stanowi rzepak, 30 proc. mniszek lekarski, a 40 proc. drzewa owocowe.