Dziś Światowy Dzień Pszczół

20 maja 2018 3245 0 0

Po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który został ustanowiony przez ONZ na 20 maja. Ma on podkreślić znaczenie tych owadów dla światowej produkcji żywności.

Często zapominamy o tym, że podstawowe produkty na naszym stole powstały dzięki pszczołom. Przeważnie z pracą tych owadów kojarzymy wyłącznie miód. Jednak bez zapylaczy roślin, nie moglibyśmy cieszyć się smakiem wielu owoców oraz warzyw. To pszczoły przyczyniają się do produkcji wielu roślin rolniczych np. rzepaku, z którego otrzymuje się olej. Dzięki pszczołom w Polsce produkuje się żywność o wartości 4 mld złotych.

Nasz dobrobyt w dużej mierze zależy od tych niewielkich owadów, dlatego tak ważne jest dbanie o nie i stąd ustanowienie Światowego Dnia Pszczół, który ma nam o nich szczególnie przypominać.

W naszym kraju poza pszczołą miodną żyje ok. 470 innych gatunków pszczół oraz wiele innych owadów zapylających rośliny. Jak jednak zadbać o to, aby miały się one dobrze w środowisku?

Najważniejsze to zapewnienie im bazy pokarmowej oraz lęgowej, czyli ochrona ich siedlisk. Ubywa ich wraz z rozrastaniem się powierzchni miast oraz rozwojem monokultur upraw rolniczych. Owadom zapylającym nie sprzyja też koszenie trawników oraz łąk. Intensywne rolnictwo, w którym nieprawidłowo stosuje się środki ochrony roślin jest dużym zagrożeniem. Zmiany klimatu negatywnie wpływają na życie pszczół, które osłabiają również patogeny.

Warto zatem poszerzać swoją wiedzę o pszczołach, ich życiu oraz środowisku. Pozwoli to nam na podejmowanie takich działań, które nie będą zwiększać zagrożenia dla tych owadów, a wspierać je.

Pamiętajmy o pszczołach!

Tags: pszczoły, Światowy Dzień Pszczół, zapylanie, żywność Categories: pszczoły, Wspieramy pszczoły
share TWEET PIN IT SHARE
Leave a reply

Dodaj komentarz