Miód, pasieka, Sklep
Pasieka pszczoły i my świętuje dzisiaj światowy dzień pszczół

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

20 maja 2018 5891 0 0

Po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który został ustanowiony przez ONZ na 20 maja. Ma on podkreślić znaczenie tych owadów dla światowej produkcji żywności.

Często zapominamy o tym, że podstawowe produkty na naszym stole powstały dzięki pszczołom. Przeważnie z pracą tych owadów kojarzymy wyłącznie miód. Jednak bez zapylaczy roślin, nie moglibyśmy cieszyć się smakiem wielu owoców oraz warzyw. To pszczoły przyczyniają się do produkcji wielu roślin rolniczych np. rzepaku, z którego otrzymuje się olej. Dzięki pszczołom w Polsce produkuje się żywność o wartości 4 mld złotych.

Nasz dobrobyt w dużej mierze zależy od tych niewielkich owadów, dlatego tak ważne jest dbanie o nie i stąd ustanowienie Światowego Dnia Pszczół, który ma nam o nich szczególnie przypominać.

W naszym kraju poza pszczołą miodną żyje ok. 470 innych gatunków pszczół oraz wiele innych owadów zapylających rośliny. Jak jednak zadbać o to, aby miały się one dobrze w środowisku?

Najważniejsze to zapewnienie im bazy pokarmowej oraz lęgowej, czyli ochrona ich siedlisk. Ubywa ich wraz z rozrastaniem się powierzchni miast oraz rozwojem monokultur upraw rolniczych. Owadom zapylającym nie sprzyja też koszenie trawników oraz łąk. Intensywne rolnictwo, w którym nieprawidłowo stosuje się środki ochrony roślin jest dużym zagrożeniem. Zmiany klimatu negatywnie wpływają na życie pszczół, które osłabiają również patogeny.

Warto zatem poszerzać swoją wiedzę o pszczołach, ich życiu oraz środowisku. Pozwoli to nam na podejmowanie takich działań, które nie będą zwiększać zagrożenia dla tych owadów, a wspierać je. Jednym z miejsc, gdzie będziecie mogli znaleźć dużo ciekawych informacji na temat pszczół, ich biologii oraz środowiska w którym żyją, jest właśnie strona pasieki „Pszczoły i my”. Zachęcamy do zagłębienia się w zasoby naszej strony – zarówno artykuły, zdjęcia, filmy oraz krótkie relacje. Oprócz wiedzy o pszczołach przekazujemy Wam także informacje o pracach w pasiece i pozyskiwaniu miodu oraz innych produktów pszczelich. Pokazujemy jak nasze życie związane jest z tymi niezwykłymi owadami.

Pamiętajmy o pszczołach! Nie tylko gdy jest Światowy Dzień Pszczół.

Tags: pszczoły, Światowy Dzień Pszczół, zapylanie, żywność Categories: pszczoły, Wspieramy pszczoły
share TWEET PIN IT SHARE