Zaczęła się prawdziwa wiosna. Kwitnie wiele drzew i krzewów, z których korzystają pszczoły. Oznacza to dużo pracy dla owadów oraz pszczelarza. Jak wygląda wiosna w pasiece?
O tym, że wiosna jest w pełni, mówi piękny, kolorowy krajobraz pełen kwitnących krzewów i drzew. Są to rośliny dające pszczołom pokarm w postaci pyłku oraz nektaru. Wśród drzew, na liście chętnie odwiedzanych przez pszczoły, znajduje się klon oraz drzewa owocowe. Szczególnie obficie kwitnie teraz ałycza, popularnie zwana mirabelką.
Na terenach podmokłych i wilgotnych rośnie wierzba, która stanowi niezwykle cenny pokarm dla pszczół. Bardzo chętnie odwiedzają ją gdy kwitnie – przynosząc do ula duże ilości pyłku niezbędnego do rozwoju pszczelej rodziny. Wśród krzewów kwitnących wiosną ważne są porzeczki oraz agrest.
Wśród pierwszych cennych kwitnących wiosną drzew znajdują się: wierzba oraz ałycza, czyli tzw. mirabelka. Stanowią cenne źródło nektaru i pyłku
Kiedy nastaje wiosna w pasiece pszczelarze mają pełne ręce roboty. Jeśli jest na tyle ciepło, że można zajrzeć do ula i wykonać dokładny przegląd, rozpoczyna się intensywna praca.
Do wiosennych obowiązków prowadzącego pasiekę należy wyczyszczenie dennic uli. To tam przez cały okres zimy spadały martwe pszczoły oraz drobiny wosku. Jeśli owady nie uporały się samodzielnie z tym zadaniem należy im w tym pomóc.
Jak smakuje pierwszy wiosenny miód? Poznaj miód rzepakowy z naszej pasieki.
Poza tym ważne jest ocenienie stanu pszczelej rodziny. Czy dobrze się rozwija, nie ma głodu w ulu, czy też nie panuje żadna choroba. Być może po zimie należy zmienić układ ramek w gnieździe, zabrać kilka lub dołożyć. To jest właśnie ten czas, aby ocenić sytuację w każdym ulu.
Dla pszczelej rodziny wiosna w pasiece to czas dynamicznej pracy. Robotnice czyszczą ul po zimie oraz zbierają nektar i pyłek z pierwszych kwitnących roślin.
Wiosna w pasiece to szczególnie dynamiczny okres w życiu pszczelej rodziny. Robotnice czyszczą ul po zimowli, wynosząc martwe pszczoły oraz oczyszczając dennicę. Intensywnie poszukują źródeł pierwszego pyłku i nektaru oraz znoszą go do ula.
Pszczela matka, zwana królową z każdym tygodniem składa coraz większą liczbę jajeczek. Dzieje się tak, gdyż pszczela rodzina musi jak najszybciej rozwinąć się i powiększyć. Tylko dzięki dużej liczbie robotnic będzie mogła efektywnie zbierać nektar latem i gromadzić zapas pokarmu na kolejną zimę.
Praca o tej porze roku jest dla pszczół wyzwaniem. Wiosenna pogoda jest zmienna. Pojawiają się nagle ochłodzenia, opady i zimne wiatry. Utrudnia to poruszanie się w środowisku w poszukiwaniu pokarmu, na który czekają nowe pokolenia owadów.
Oto nasza bogata oferta miodów wielokwiatowych. Spróbuj i wybierz coś dla siebie.