Miód, pasieka, Sklep
Ziołomiody z pasieki Pszczoły i My

Ziołomiody, czyli połączenie mocy ziół oraz pszczelej pracy

22 grudnia 2020 2828 0 0

Ziołomiody w ostatnich kilku latach przeżywają w Polsce renesans. Coraz więcej rzemieślniczych pasiek sięga do tej tradycji i zaczyna je wytwarzać. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zdrowym odżywianiem wśród konsumentów oraz naturalnymi metodami walki z chorobami. Dlaczego warto sięgnąć po ziołomiody?

Lata doświadczeń i potwierdzona skuteczność

W naszym kraju produkcja ziołomiodów rozwijała się w latach 80-tych XX wieku. Pszczelarze opracowywali nowe receptury pozyskiwania tego cennego produktu, a naukowcy sprawdzali skuteczność ziołomiodów jako produktu leczniczego. W doświadczeniach z tamtych lat potwierdzono pozytywny wpływ na zdrowie m.in. ziołomiodu rumiankowego, tymiankowego, pokrzywowego czy sosnowego. Ten ostatni okazał się być skutecznym lekiem w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych u dzieci. W badaniach klinicznych odnotowano ustąpienie kaszlu, kataru i bólu gardła, a także wyraźną poprawę samopoczucia hospitalizowanych dzieci, którym podawano 15-30 g dziennie ziołomiodu rozpuszczonego w mleku lub wodzie.

Przeprowadzono także badania ziołomiodów oraz miodów odmianowych, w celu porównania obydwu produktów. Wykazały one, że ziołomiody mają wyższą zawartość substancji biologicznie czynnych pochodzenia roślinnego, w tym wyższą aktywność antybiotyczną (o około 50 proc.) i przeciwutleniającą niż miody odmianowe. Ziołomiody charakteryzują się średnio 1,5 raza wyższym stężeniem związków fenolowych, w tym 2,4 raza wyższą zawartością flawonoidów, czy 3,4 raza wyższą w przypadku kwasów fenolowych.

Jak powstają ziołomiody

Jaka jest jednak różnica pomiędzy ziołomiodami, a miodami odmianowymi? W obu przypadkach produkt powstaje dzięki pieczołowitej pracy pszczół. Efektem końcowym jest miód, jeśli owady zbierały nektar z kwiatów, natomiast ziołomiód, jeśli skorzystały z syropu ziołowego, który otrzymały od pszczelarza.

Trudno opisać dokładną procedurę powstania ziołomiodów, gdyż każdy pszczelarz chroni sekret swojej receptury. Uogólniając można powiedzieć, że najpierw przygotowywane są wywary z leczniczych ziół lub sok ze świeżych roślin lub owoców (a nawet warzyw). Następnie dodawana jest do nich zwykle sacharoza, która sprawia, że wywar staje się dla pszczół atrakcyjny i chcą go przyjmować. Owady pobierają ziołowy wywar do swojego wola i w ich ciele następuje uwalnianie do roztworu cennych prozdrowotnych pszczelich enzymów. Następnie robotnice zanoszą słodki płyn do komórek plastrów. Tam syrop ziołowy jest, tak samo jak nektar, przez owady zagęszczany. Dzieje się to przez odparowywanie wody. Pszczoły ogrzewają plastry i ruchem skrzydeł uruchamiają system wentylacyjny w ulu.

Pszczoły i My - pasieka rzemieślnicza wytwarzająca ziołomiody

Prozdrowotne enzymy pszczele powodują przemianę syropu ziołowego. Po kilku tygodniach dojrzewania powstaje leczniczy ziołomiód

W pszczelich plastrach przez kilka tygodniu następuje dojrzewanie ziołomiodu. Powstaje odżywcza glukoza i fruktoza, zupełnie tak samo, jak wtedy, gdy pszczoły wytwarzają miód nektarowy. Jednak zdecydowaną różnicą, a także dodatkowym walorem, jest zachowanie w ziołomiodzie właściwości leczniczych surowca roślinnego, z którego został on przygotowany.

Jak właściwie dobrać ziołomiód do schorzenia

Jeśli chcemy leczyć się z danej choroby, należy przede wszystkim poznać właściwości lecznicze ziół i na tej podstawie dobrać ziołomiód.

Przykładowo, w problemach z nadmierną nerwowością, czy jeśli zmagamy się z trudnościami w zasypianiu, należy wybrać ziołomiody wytworzone z ziół o właściwościach uspokajających, czyli z kwiatu lawendy, rumianku lub z liści melisy lekarskiej. Antydepresyjnie właściwości bazylii można wykorzystać, wybierając ziołomiód z tej rośliny leczniczej.

Przy przeziębieniach (gorączka, katar, kaszel) sprawdzi się ziołomiód z kwiatów czarnego bzu, a także z ziela tymianku czy liści mięty. Pierwszy działa napotnie i przeciwgorączkowo. Wszystkie trzy natomiast wpływają łagodząco na kaszel i katar. Przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo sprawdzi się ziołomiód bazyliowy.

Przy chorobach układu moczowego polecany jest ziołomiód z liści pokrzywy, a na problemy z wątrobą, żołądkiem i jelitami polecany jest ziołomiód rumiankowy, miętowy i bazyliowy.

W przypadku bólów głowy warto sięgnąć po ziołomiod miętowy i z kwiatów czarnego bzu.

Cenny ziołomiód
Miłośnikom produktów pszczelich, którzy po raz pierwszy sięgają po ziołomiody, z pewnością rzuci się w oczy wyższa cena w porównaniu do miodów gatunkowych. Wynika ona z kilku czynników. Przygotowywanie syropu ziołowego to bardzo pracochłonny proces. Samo podawanie go pszczołom jest czasochłonne, a dojrzewanie w ulu przebiega przez kilka tygodni. Do tego dochodzi koszt ziół, które muszą być jak najwyższej jakości. Ponadto dodatek sacharozy, która wzbogaca wywar z ziół i uatrakcyjnia go w oczach owadów, to również znaczący koszt finalnego produktu.

ceny ziołomiodów w pasiece Pszczoły i My

Fragment oferty ziołomiodów w pasiece Pszczoły i My. Ziołomiód tymiankowy i ziołomiód rumiankowy

Klienci zwykle nie zdają sobie także sprawy, że średnio 60 proc. tego co dostaną pszczoły nie trafi do ziołomiodu. Taką ilość ziołowego syropu owady spożytkują na własne potrzeby. Krótko mówiąc same go zjedzą. Na koniec całego procesu wytwarzania ziołomiodów, pszczelarze muszą postępować tak samo jak w przypadku miodów nektarowych. Wybierają oni plastry z dojrzałym produktem, odsklepiają woskowe wieczka i odwirowują ziołomiód w ten sam sposób, jak czynią to z miodami gatunkowymi.

Dopiero po tych wszystkich czynnościach leczniczy ziołomiód trafia do słoików, a następnie w ręce klientów. Od tego momentu może służyć poprawie zdrowia wszystkim tym, którzy tego potrzebują.

Gdzie zaopatrzyć się w ziołomiody? Zapraszamy do sklepu internetowego naszej pasieki

Tags: zioła, ziołomiód, ziołomiody Categories: Bez kategorii, produkty pszczele
share TWEET PIN IT SHARE