Miód, pasieka, Sklep

Jak pszczoły przechowują miód w plastrach z wosku?

10 lipca 2025 98 0 0

Co to jest plaster pszczeli i jak jest zbudowany?

Plaster pszczeli to niezwykle precyzyjna konstrukcja zbudowana z wosku pszczelego, który robotnice wytwarzają za pomocą specjalnych gruczołów woskowych. Plaster składa się z dziesiątek tysięcy sześciokątnych komórek. To właśnie w nich pszczoły przechowują miód, pyłek pszczeli oraz wychowują młode. 

plaster miodu z komórkami przykrytymi woskiem oraz bez wosku

Aby miód mógł się dobrze przechowywać w ulu, pszczoły pokrywają komórki woskowymi wieczkami. Przy miodobraniu pszczelarz musi je usunąć, aby odsłonić miód w komórkach.

Komórki plastra mają zazwyczaj średnicę około 5,2–5,4 mm, a głębokość 12 mm. Co ciekawe kąt ich nachylenia wynosi około 13 stopni ku górze – to naturalna „blokada”, która zapobiega wylewaniu się miodu. Kształt komórki pszczelej jest nieprzypadkowy. Sześciokąt jest najbardziej ekonomiczny, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy minimalnym zużyciu wosku. Dzięki temu można przechowywać miód najbardziej wydajnie.

Jak pszczoły napełniają plaster miodem?

Zbieraczki przynoszą do ula nektar, który następnie jest przekazywany innym robotnicom. Te z kolei odparowują wodę z nektaru, wielokrotnie go przeżuwając i mieszając z enzymami (głównie inwertazą), aż do uzyskania konsystencji miodu.

Proces dojrzewania miodu trwa zazwyczaj od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Jego tempo zależy od wilgotności powietrza, temperatury w ulu i rodzaju nektaru.

pszczoły wkładają miód do plastrów

Pszczoły zagęszczają nektar poprzez odparowanie wody i z wykorzystaniem enzymów. Gdy wilgotność miodu osiągnie ok. 17-18% wtedy miód jest gotowy.

Po dojrzewaniu pszczoły składają miód do komórek plastra, a gdy jego wilgotność spadnie do około 17–18%, zakrywają komórkę cienką warstwą wosku – to tzw. zasklepienie miodowe.

Pachnący, zdrowy, wspaniały – miód lipowy. Poznaj naszą ofertę!

Ile miodu mieści się w jednym plastrze?

Pojemność komórki zależy od jej rozmiaru, ale szacuje się, że jedna komórka mieści ok. 0,03 ml miodu. Oznacza to, że na jednym pełnym plastrze (zasklepionym z dwóch stron) znajduje się od 1,5 do 2,5 kg miodu.W ten sposób jedna silna rodzina pszczela, mająca dostęp do pożytku, może zgromadzić w sezonie nawet 40–80 kg miodu!

Dla pszczół miód to nie przysmak – to źródło energii na zimę. Dlatego pszczoły przechowują miód na czas, gdy nie mogą latać i nie kwitną kwiaty. W chłodniejszych miesiącach zużywają zgromadzone zapasy miodu, by utrzymać temperaturę w ulu oraz wyżywić królową i pozostałe robotnice.

Miód z czekoladą! Zdrowe słodycze w zasięgu ręki. Wybierz miód z naszej oferty.

Categories: Miód, Życie pszczół
share TWEET PIN IT SHARE