Pszczoła miodna uważana jest za kluczowy gatunek owada, który gwarantuje funkcjonowanie naszego ekosystemu. Bez jej obecności życie wielu zwierząt, roślin i ludzi byłoby niemożliwe. Jednak skąd pochodzi pszczoła miodna?
Naukowcy przebadali geny pszczoły miodnej żyjącej w różnych częściach świata. Pozwoliło im to na porównanie różnic i rozszyfrowanie, na jakim kontynencie pojawiły się pierwsze osobniki tego pożytecznego owada.
Do niedawna za matecznik Apis mellifera* uważano Afrykę. Jednak badania w tym zakresie wciąż były kontynuowane, a metody analityczne ulepszane. Dlatego nastąpił nieoczekiwany przełom.
Wyniki badań z 2021 r. wskazują, że pszczoła miodna pochodzi z zachodniej Azji. Analiza genetyczna zdaje się potwierdzać, że właśnie z tego kontynentu dwiema niezależnymi drogami pszczoły trafiły do Afryki i Europy.
Ponieważ Azja, Afryka i Europa są połączone, pszczoły miodne były w stanie samodzielnie zasiedlić te trzy kontynenty. Jednak od pozostałych dużych lądów oddzielały te owady morza i oceany.
Ludzie już od tysiącleci zajmują się hodowlą pszczół i doceniają ich ogromną użyteczność. Dlatego jasne się stało, że zabiorą pszczoły miodne ze sobą wszędzie, gdzie będą chcieli zamieszkać. Wraz z odkryciem kolejnych kontynentów i ich podbojami, Europejczycy wprowadzali hodowlę pszczół miodnych na zupełnie obce tym owadom tereny.
Do Ameryki Południowej Apis mellifera trafiła w pierwszych latach XVI wieku, do Ameryki Północnej w XVII wieku, a do Australii na początku XIX wieku. Jedynie Antarktyda pozostaje kontynentem bez pszczół.
Spróbuj wyśmienitych i zdrowych ziołomiodów
Mogłoby się wydawać, że nie jest już istotne skąd pochodzi pszczoła miodna, skoro jest rozpowszechniona na całym świecie. Jednak badania nad tym zagadnieniem nie ustają, a prace te są niezwykle ważne. Pojawiają się też naukowe doniesienia, które mogą zwiastować kolejne rewolucyjne odkrycia.
Dokładne poznanie skąd pochodzi pszczoła miodna jest ważne ponieważ wiąże się ze zrozumieniem, jak owady te przystosowywały się do kolejnych, różniących się od siebie środowisk. Lasy europejskie, sawanna w Afryce, czy zróżnicowane habitaty Azji to bardzo różnorodne miejsca, w których pszczoły są w stanie żyć i się rozmnażać.
Aby choć trochę przybliżyć różnorodność pszczół warto wymienić kilka jej podgatunków: saharyjska, południowoafrykańska, perska, kreteńska, kraińska, kaukaska. Z populacji lokalnych warto wyliczyć: panońską, lenkorańską, czy alpejską.
Łączymy to co zdrowe. Miód z dodatkami to wspaniały smak i zdrowie w jednym. Zobacz ofertę
Są tereny na świecie, gdzie pszczoły z racji działania człowieka i zmieniającego się środowiska naturalnego zaczynają wymierać. Zrozumienie, jak te owady przystosowują się może być kluczem do ich ratunku w przyszłości. Wszystko co pomoże temu zapobiec jest niezmiernie ważne. Badania genetyczne nad pochodzeniem Apis mellifera są tego częścią.
*Pszczoła miodna (Apis mellifera)