Miód, pasieka, Sklep

NIECH ŻYJE NOWA KRÓLOWA!

16 czerwca 2017 1196 0 0

  • pszczoły zakitowują matkę, nie chcą jej przyjąć

Maj i czerwiec to to okres, w którym zaczynamy wymieniać matki na nowe. Jednym z czynników zapewniających dobry rozwój rodzin oraz zapobiegających rójkom jest trzymanie w ulach matek nie starszych niż 18 miesięcy.

Sposobów na poddawanie matek jest bardzo dużo, poniżej opisujemy najbardziej popularny.
By poddać matkę osieracamy najpierw rodzinę, wtedy pszczoły wyczują brak królowej (tzw. stan osierocenia). Po 2-6 godzinach poddajemy w klateczce nową, najlepiej jednodniową matkę.


Zamkniętą klateczkę zawieszamy na pustej ramce i umieszczamy ją pomiędzy ramkami z krytym czerwiem, ponieważ młode, wygryzające się pszczoły są lepiej ustosunkowane do nowej królowej.


Po 24 godzinach zaglądamy do ula, jeśli pszczoły zaczęły na pustej ramce budowę plastra (języczki) oraz widzimy, że przez siateczkę karmią matkę, na sto procent została zaakceptowana. Możemy wyłamać zamknięcie w klateczce. Jeśli zaś nie widać budowy oraz pszczoły zaczęły zaklejać wszystkie otworki klateczki – przeglądamy całe gniazdo, niszczymy wszystkie mateczniki ratunkowe i pozostawiamy zamkniętą klateczkę na następną dobę. Koniecznie (np. długopisem, zapałką) usuńmy zaklejone przez pszczoły otwory wentylacyjne, by matka nie udusiła się.
Następnego dnia ponownie sprawdzamy stan w rodzinie.

 

Tags: matka pszczela, poddawanie matki Categories: Prace w pasiece
share TWEET PIN IT SHARE