Czy wiecie, że pszczoły też potrafią dokonać przewrotu? Sytuacja taka nazywa się „cichą wymianą matki”.
Dzieje się tak, jeśli pszczoły uznają swoją matkę za wadliwą, tzn. składa ona zbyt małą ilość jajeczek, wydziela ze starości małą ilość feromonów lub jest w jakiś sposób uszkodzona fizycznie.
Taka sytuacja to jeszcze pół biedy. Często jednak jest tak, że pszczelarz eliminuje starą matkę i poddaje nową, cenną, kupioną od hodowcy. Zdarza się, że pszczoły ją przyjmują, ale tylko po to, by za jakiś czas ją wymienić… Nie dlatego, że jest ona wadliwa, ale dlatego, że pszczoły uznały ją za „nieswoją” i tolerowały ją tylko do czasu złożenia przez nią jajeczek. Przyczyną jest odmienność genetyczna. Dla pszczelarza to strata…
Cała rewolucja zaczyna się od tego, że matka dosłownie zaganiana jest skraj ula i zmuszana do złożenia w specjalnej komórce królewskiej (rzadziej w kilku komórkach) jajeczka. Umiejscowienie go w takim miejscu jest wyjątkowe, gdyż czerw wychowywany jest w centrum gniazda. Po złożeniu jajeczka przez matkę jest ona od tego miejsca odganiana i niedopuszczana do niego. Stara matka może próbować się buntować i zniszczyć swoją następczynię…
Po szesnastu dniach od złożenia jajeczka, z matecznika wygryza się nowa królowa. Wzmacnia się w ulu przed lotem godowym, jest cały czas pilnie strzeżona przez zastęp pszczół. Po kilku dniach wylatuje na lot godowy, potem zaczyna składać jajeczka. Można śmiało stwierdzić, że do momentu, w którym pszczoły nie upewnią się, że nowa królowa jest w pełni wartościowa, w ulu funkcjonują obie matki.
Stopniowo nowa królowa przejmuje nad ulem kontrolę i nadchodzi nieuchronny koniec starej. „Pucz” odbywa się na dwa sposoby, oba przykre dla staruszki, jest ona dosłownie gilotynowana przez pszczoły lub jest wyrzucana z ula, ginąc z głodu. Wyjątkiem jest okres zimowy, gdzie w kłębie zimują obie matki, wyrok odkładany jest do wiosny…
O rodzajach matek pszczelich napiszemy w najbliższym czasie.
Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na nasz newsletter (prawy, dolny róg strony internetowej).
Zapraszamy też serdecznie do zakładania wątków i udziału w dyskusjach na naszym forum.
http://pszczolyimy.pl/forum/