Miód, pasieka, Sklep
Pestycydy neonikotynoidy trują pszczoły

Zabójcze neonikotynoidy

2 marca 2018 1569 0 0

Neonikotynoidy jednak szkodzą pszczołom. Tak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Czym są te substancje, kiedy są stosowane i jak wpływają na pszczoły?

EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) opublikował raport dotyczący szkodliwości neonikotynoidów. Wcześniejsze badania (2013) obejmowały pszczoły miodne, te poszerzono o inne zapylacze, jak dzikie pszczoły i trzmiele. Wyniki oparto na analizie ponad 1500 badań.

Neonikotynoidy należą do najszerzej na świecie stosowanych insektycydów, ich działanie polega na wnikaniu substancji do całego organizmu rośliny, począwszy od korzeni, łodygi po kwiaty, nektar, pyłek. Nie robi się nimi oprysków, tylko nasącza/otacza przed wysianiem nasiona. Insektycyd swoją budową przypomina nikotynę, jego cząsteczki porażają receptory w mózgach owadów.

Stwierdzono, że wysokie ryzyko dla pszczół nie wynika z zastosowania neonikotynoidów na roślinach, takich jak np. pszenica, ale z szerszego skażenia gleby i wody, co prowadzi do pojawienia się pestycydów w kwiatach polnych lub roślinach uprawianych po zbożach. Niedawne badania próbek miodu wykazały globalne zanieczyszczenie neonikotynoidami

Decyzja EFSA została przyjęta z zadowoleniem przez światowych naukowców.

Co dalej?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na terenie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony całkowity zakaz używania tych środków. Wyjątkiem miałyby być objęte szklarnie, do których owady z zewnątrz nie mają dostępu.

Badania przeprowadzone na terenie Niemiec (zapraszamy do przeczytania artykułu) wykazały, że w ostatniej dekadzie wyginęło osiemdziesiąt i więcej procent wszystkich owadów, nie tylko na terenach rolniczych, ale i w rezerwatach. Problem ten nie dotyczy jednak tylko Niemiec, a w zasadzie większości rozwiniętych krajów.

Zapewne rozpocznie się teraz ofensywa zarówno ze strony producentów tych środków (rynek wart jest kilka miliardów dolarów), jak i rolników, dla których ten sposób ochrony roślin jest bardzo wygodny, niewymagający tak dużej ilości prac polowych.

źródło: EFSA, The Guardian

Zachęcamy do odwiedzenia strony sklepu internetowego naszej pasieki „Pszczoły i my” i do zapoznania się z bogatą ofertą miodów oraz produktów pszczelich, takich jak pyłek i pierzga. 

Tags: neonikotynoidy, opryski, pestycydy, pszczoły, zatrucie Categories: Zdrowie pszczół
share TWEET PIN IT SHARE