Miód, pasieka, Sklep

ZAGŁADA

7 listopada 2017 1637 1 0

Ostatnimi czasy, prowadząc auto, zacząłem zwracać uwagę na to, że na szybie w zasadzie nie ma zgnieconych w trakcie jazdy owadów. Pamiętam czasy, a było to raptem kilkanaście lat temu, gdy bez zatrzymania się i umycia myjką szyby, nie bylibyśmy w stanie daleko zajechać.

Pod koniec października tego roku holenderscy naukowcy z Uniwersytetu Radboud opublikowali raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat w Niemczech wyginęło 3/4 populacji owadów latających. Dane te są tym bardziej zatrważające, że badania te zostały wykonane na terenach rezerwatów przyrody.

Owady latające mają naprawdę ważne funkcje ekologiczne, dla wielu roślin kwitnących, w tym niektórych upraw, muchy, ćmy i motyle są tak samo ważne jak pszczoły. Zapewniają pokarm wielu zwierzętom – ptakom, nietoperzom, niektórym ssakom, rybom, gadom i płazom. Muchy, chrząszcze i osy to także drapieżniki oraz rozkładacze biomasy.

Tu takie spostrzeżenia z „własnego podwórka”.W obrębie kilku kilometrów kwadratowych wokół mojego domu: palący śmieciami zimą w kotłach C.O. (latem spalający je w ogniskach); w pobliskich lasach mnóstwo śmieci, w tym takie jak porzucone, częściowo rozebrane samochody, lodówki, telewizory itp.; nieopodal, na skraju łąki wyrzucane kości zwierząt po uboju; śmieci na łąkach; wokół na potęgę, szczególnie teraz, przed zimą wycinane są drzewa, niedawno ktoś bawił się podpalając stos kilkunastu opon samochodowych…

Jeśli ludzkość w takim tempie będzie eksploatować planetę, wycinać lasy, stosować bez ograniczeń środki ochrony roślin, bez opamiętania gonić za tanimi, przetworzonymi i mało wartościowymi, zapakowanymi w plastiki produktami, czeka nas ekologiczna katastrofa na niewyobrażalną wręcz skalę. Na pierwszy ogień idą rośliny, owady, za nimi pójdą ptaki i drobne ssaki, co, a raczej kto po nich???

Źródło: The Guardian

Fotografia: Dominik Scythe on Unsplash

Tags: ekologia, zagłada owadów Categories: Inne
share TWEET PIN IT SHARE
Comments
  1. -

    […] przeprowadzone na terenie Niemiec (zapraszamy do przeczytania artykułu https://pszczolyimy.pl/2017/11/zaglada/) wykazały, że w ostatniej dekadzie wyginęło osiemdziesiąt i więcej procent wszystkich […]