Miód, pasieka, Sklep

ABC MIODU – CZĘŚĆ VI Z CZEGO „ZROBIONY” JEST MIÓD?

24 marca 2017 1174 0 0

Definicja miodu: naturalna słodka substancja wytworzona przez pszczoły (Apis mellifera) z nektaru kwiatów lub soku, który pszczoły pozyskują przy współudziale innych owadów, wysysających soki z żywych części roślin.

Poniżej wymienię surowce miodowe, z których pszczoły wytwarzają miód.

NEKTAR, pozyskiwany oczywiście z kwiatów roślin.

SPADŹ, krąży taki dowcip, że miód spadziowy (użyję mniej dosadnego słownictwa 🙂 ) jest zrobiony z tego co jeden owad wydalił, a drugi zwrócił…

Nie jest to do końca prawdą, otóż sok pobierany przez czerwce i mszyce omija żołądek, przechodzi przez specjalną komorę filtracyjną, w której pobierane są białka i jego związki. To co zostaje z tego soku, czyli niepotrzebne mszycom cukry wydalane jest specjalnym kanalikiem (a nie przez odbyt 🙂 ).Powstaje spadź, którą pszczoły zlizują i gromadzą w swoim wolu gardzielowym, które jest oddzielone od żołądka i jelita. Po poddaniu działaniu enzymów w wolu (tak jak w przypadku nektaru) spadź jest magazynowana i odparowywana w komórkach plastra.

Ciekawostka – czy wiecie, że jeden osobnik mszycy w ciągu trzech miesięcy jest w stanie namnożyć się do 3 200 000 osobników? (sic!)

Z tej racji, że spadź pokrywa liście, igły, przykleja się do niej w większym stopniu pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów, glony, kurz, bakterie, porosty. Jednak bez obaw, dzięki temu miód spadziowy jest o wiele bogatszy w składniki mineralne (5-10 razy więcej niż w nektarowym), dodatkom tym zawdzięcza też specyficzny, ciemny kolor i smak.

ROSA MIODOWA , na życie występuje grzyb o nazwie buławianka czerwona (sporysz). Grzyb ten wydziela nektar, który ma właściwości halucynogenne dla ludzi.

SOKI Z DOJRZAŁYCH OWOCÓW, pszczoły nie przegryzają owoców, jednak chętnie zlizują z nich sok, jeśli zostały one uszkodzone przez inne zwierzęta. U nas w zeszłym roku pszczoły masowo oblatywały śliwę renklodę, na której żerowały i nadgryzały owoce osy.

SOKI WYPŁYWAJĄCE Z USZKODZONYCH ROŚLIN – np. ściernisko kukurydziane, ułamane gałęzie np. brzozy.

Tags: czerwce, miód, mszyce, nektar, rosa miodowa, sok, soki, spadź Categories: Miód
share TWEET PIN IT SHARE